Мишел Идалго, селектор на големиот францускиот тим, кој стана европски шампион во 1984 година, почина на 87-годишна возраст, соопшти Унијата на француски играчи и местната фудбалска федерација.

Идалго, кој беше болен последниве неколку години, починал ʺна природен начин, од замор“ во неговиот дом во Марсеј, изјави неговото семејство за радио „Франс инфо“. Неговото име останува во историјата со осумте години на чело на „петлите“, кулминирајќи со големиот тим на Мишел Платини, Ален Жирес и Жан Тигана, кој стана европски шампион на домашниот шампионат во 1984 година, победувајќи ја Шпанија со 2: 0 во финалето во Париз. Исто така, тоа беше првиот голем меѓународен триумф за Франција. Претходно, францускиот тим стигна до полуфиналето на Светското првенство во 1982 година, каде загуби од Западна Германија по изведување на пенали.

ʺКако тренер, Мишел го однесе францускиот тим на неверојатни височини – тимот играше убав и технички фудбал што им дозволуваше на сите во тимот да ги покажат своите индивидуални квалитети. Мишел Идалго остава зад себе големо наследство. Тој го извади францускиот фудбал на меѓународно ниво. Неговата визија и неговата работа се сè уште видливи денес на секој натпревар на националниот тим “,  изјави Платини.

Идалго исто така имаше одлична кариера како фудбалер. Тој беше дел од тимот на Ремс во 1950-тите, играјќи и постигнувајќи гол при поразот од Реал Мадрид со 3-4 во првото финале на европските клубови во 1956 година. Потоа, Идалго освои две титули во земјата и два Купа на Франција со Монако во 60-тите години.

ДОНИРАЈ

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO