„Кило банани, те молам!“, 83-годишната Јуксел вика од четврт кат на прозорецот до самопослуга на аголот на улицата во Истанбул, пред да ја испушти корпата со јаже, пренесе АФП.

Тегајќи ги бананите, бакалинот ги става во торба, ја полни корпата, ги собира парите што са внатре и му вика на клиентот што чека, „Повлечи!“

Јуксел го прави тоа сè додека корпата не се врати на нејзиниот прозорец и ги зема производите внатре.

Вековната вежба, сè уште запознаена глетка на улиците на Истанбул, доби ново значење откако турските власти во неделата објавија дека луѓето над 65 години треба да останат дома за битката против новиот коронавирус.

„Порано добивавме 10 нарачки на ден, сега тој број достигнува 50“, рече Зафер Гундогду за АФП во населбата Ферикој во Истанбул.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO