Со новите 29 случаи на заразени со корона вирусот, Македонија стигна до бројата од вкупно 177 лица кои биле позитивни на Ковид 19. Тоа се 88 лица на еден милион жители, со што Македонија далеку ја надмина Кина која има 56 случаи на еден милион жители.

Всушност Македонија е некаде на средина меѓу развиените западни земји (освен екстремите во Италија со 1 144 случаи на еден милион жители, Шпанија со 1 018 на милион или Швајцарија со анд 1200 заразени) и централните и источните европски земји кои засега релативно ја држат ситуацијата под контрола. Така, на пример, Германија има 406 заразени на еден милион, Франција 342, Шведска која не ги затвори училиштата и јавните места е со 230 случаи на милион жители итн, за разлика од една Унгарија која има само 23 случаи на еден милион.

Истовремено, Македонија е неславно убедлива во однос на Србија, која има 35, Албанија – 51 или Бугарија – 32 случаи. Грција има 71 случај на заразени лица на еден милион жители.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO