Индија ја започнува најголемата светска блокада која ќе трае 21 ден, најавил премиерот  Нарендра Моди.

Индискиот премиер воедно ги предупредил граѓаните дека мораат да останат во изолација или да ризикуваат да ја повикаат пандемијата во своите домови.

-За да се спаси Индија и секој Индиец , ќе постои целосна забрана за излегување од дома, изјавил Моди во телевизиското обраќање. Тој признал дека тринеделната блокада ќе биде голем удар за економијата на земјата , но смета дека алтернативата би можела да ја врати земјата со децении назад, пренесе Ројтерс.

Моди ветил дека со две милијарди долари ќе го зајакнува здравствениот систем . Тој денешната наредба ја нарекол „целосно затварање“ и не објавил дали некои вработени во услужните дејности ќе бидат исклучени од оваа забрана. Но, истакнал дека се преземени „сите чекори централната и државната влада да го осигурат снабдувањето со основни намирници“ .

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO