И вториот тест за коронавирус на кој беше подложена германската канцеларка Ангела Меркел е негативен, соопштува МИА. Лекарите меѓутоа, препорачале таа да остане во карантин до почетокот на следната недела.

ʺИ понатаму Меркел ќе продолжи да работи под домашнен карантин, а до крајот на седмицата повторно ќе биде тестирана“, рече владиниот портпарол Штефан Зајберт.

Од владата соопштија, дека таа ги исполнува своите обврски од нејзиниот дом.

Утре Меркел треба да учествува во видео-конференциски средби, прво со лидерите на земјите од Г20, а потоа и со лидерите на ЕУ.

Тема на двете средби ќе биде борбата против пандемијата на коронавирус.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO