Шпанија е поредната земја што забележа анти-рекорд по Италија, со тоа што само за ден бројот на смртните случаи се зголеми со над 700.

Најмалку 47.610 случаи на инфекција со новиот коронавирус се регистрирани во земјата од избувнувањето на оваа болест. Ова го соопшти Министерството за здравство на кралството.

Починале 4 434 лица, опоравени се 5 367 пациенти. Вчера попладне, агенцијата објави 39 673 случаи и 2 696 жртви на епидемијата, кое прави 738 нови случаи на ден. Најмного заразени се регистрирани во автономната област Мадрид (14 597). Тоа покажува дека бројот на смртните случаи и инфекции во земјата продолжува да расте рапидно.

Претходно, Министерството за здравство изрази мислење дека овој тренд ќе продолжи барем до крајот на оваа седмица.

Првиот случај на инфекција со коронавирус во Шпанија беше пријавен на 31 јануари.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO