Еден од авторите на познатиот стрип ʺАвантурите на Астерикс“ Алберт Јудерзо почина на 92-годишна возраст, соопштува канал М6.

ʺСемејството на Алберт Јудерзо, кој го создаде Астерикс, соопшти за неговата смрт на 92-годишна возраст“, ​​се вели во соопштението на телевизискиот канал на Твитер.

ʺАстерикс“ или „Авантурите на Астерикс“ е серија на европски стрипови на Роне Госини и Алберт Јудерзо, во кој главен протагонист е галскиот херој Астерикс. Стрипот за прв пат е публикуван во француско-белгискиот магазин ʺPilote“  во 1959 година. Сижето измислено од Роне Госини, а уметник е Алберт Јудерзо. Во 1977 година, по смртта на Госини, Јудерзо продолжува самостојно да издава стрипови.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO