Бидејќи коронавирусот инфицира сè повеќе луѓе ширум светот, еколозите предупредуваат на неговата опасност кај друг ранлив вид: загрозената африканска планинска горила.

Националниот парк Вирунга во Конго, дом на околу една третина од светските горили, е затворен за посетителите до 1 јуни, поради научни стручни совети. Тие тврдат дека примати, вклучувајќи ги и планинските горили, се подложни на компликации кои произлегуваат од вирусот СОВИД-19.

Соседна Руанда, исто така, привремено го прекина туризмот и истражувањето во три национални паркови кои се дом на примати, горили и шимпанза.

Планинските горили се склони кон некои респираторни заболувања, кои влијаат и врз луѓето. Обична настинка може да убие горила.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO