Министрите за финансии на ЕУ го одобрија суспендирањето на регулативата за буџетска дисциплина. Станува збор за историска одлука со која им се овозможува на 28-те земји членки да потрошат колку што треба за да се ублажат економските последици од коранавирусот.

Наведувајќи го „сериозното економско забавување“, министрите на ЕУ го одобрија предлогот на Европската комисија поднесен во петокот за суспендирање на Пактот за стабилност и раст.

Министрите оценија дека постигнатиот договор ја рефлектира нивната цврста решеност за ефикасно решавање на тековните предизвици, враќање на довербата и поддршка за брзо закрепнување.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO