Ништо добро ни краткорочно ни среднорочно..

Ќе го надминиме вирусот. Јас немам појма за вирус. Цело време зборував за последиците. Или превенциите. Немам никаква појма во медицина. Такво нешто како вирусот се превенира.

Треба на 1 април да ја стопираме цела земја. 24/7 до 1 мај. Извинети во тоа време би исплатил само 50% плати на тие што не се во борбата со вирусот. За мај и јуни. Доколку не си ја уништите комотноста за тие два месеци ,има да бидите сакале или не сиромашни уште 6 до 8 месеци.

Туку не ми е тоа муабетот. Сега за Добро Утро ќе ви опишам некои работи.

Италија ќе изгуби на крајот 200-300 милијарди евра со Шпанија. Но тоа не е се.. Замислете туризмот во Италија, Шпанија, Грција, Австрија, Франција, Британија, Хрватска, Турција ..Можете ли да замислите колкави се тоа загуби.

Можете ли да замислите дека нафтата ќе оди толку долу да директно Русија оди у курац заедно со Сауди Арабија.

Замислете Малта. 10.000 наши таму ..Што ќе прават ова лето ..Замислете во Италија нашите таму што ќе прават..Замислете дека ова е потенцијал кои може лесно да се врати во родната земја.

Не очекува голема катастрофа. Јас незнам ова утро како и што ќе биде со берзите. Сега гледам дека производителите на храна одлично стојат (ако може тоа да се речи).

Другото е сето слободен пад и подолу. Автомобилската индустрија е пред крах.

Значи ..Туризмот ќе ја повлечи нафтата.. Нафтата еврото и доларот..Кина ќе депресира нивната валута веројатно ќе оди горе, а со тоа и извозот ќе се смалува се уште повеќе.

Запад повеќе нема да вложува во Кина туку кај себе. После овој вирус, нема да чека маски и респиратори од Кина. Запад влегува во друг МОД на економија.

Ние сме тие ..Нивите не ни се сите изорани или нај малку се обработени во регионот. Немало кој да работи- Смешките ваквите во Министерствата да си ги кажувате. Има кој да работи. Резерварот за аграрот уште ви спие во администрацијата.

Па 2-3 години ќе се заебаваме со вакви глупости да се крениме на нула ..од минусот.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO