Чешката Република и Полска jа престанаа медицинската опрема од Кина наменета како донација за Италија, која најмногу страда од ширењето на коронавирусот.

В. „Република“ известува дека камиони со маски и различна медицинска опрема се запрени и конфискувани во Полска и Чешка. Во еден камион имало 680 000 маски и респиратори.

Италијанскиот весник објави дека чешките медиуми објавиле слики на кои јасно се гледаат кинеските и италијанските знамиња. „Конфискуваната“ опрема беше дистрибуирана во чешките болници.

„Очигледно е грешка. Еден „мал дел“ од товарот беше хуманитарна пратка за Италија“. Ова го потврди на Твитер министерот за внатрешни работи на Република Чешка, Јан Хамачек. Министерот за надворешни работи Томас Петричек, исто така, ја призна „грешката“ и рече дека се бараат начини да се компензира Италија со маски.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO