Ситуацијата со ширењето на коронавирусот ќе доведе до рецесија во глобалната економија, предвидува меѓународната агенција за рангирање S&P Global Ratings.

Според експертите од агенцијата, ненадејното исклучување на светската економија како резултат на КОВИД-19 и радикалните напори за нејзино задржување ќе доведе до глобална рецесија.

Агенцијата потенцира дека ефектите од ширењето на болеста, заедно со падот на цената на нафтата и прекумерната нестабилност на пазарот, ќе им наштетат на пазарите на капиталот.

Падот на побарувачката значително ќе го намали протокот на пари.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO