Ливерпул располага најскапиот состав на сите тимови од петте големи Европски првенства. Тоа го покажува проучување на фудбалската опсерваторијата CIES.

Истражени се англиската Премиер лига, шпанската Примера дивизија, германската Бундес лига, италијанската Серија А и францускиот Лига 1. Од секој клуб се земени во предвид 20 играчи со најголема трансферна вредност.

Вкупната вредност на играчите на Ливерпул надминува 1,4 милиjарди евра, а потоа следат Манчестер Сити (повеќе од 1,3 милијарди) и Барселона (повеќе од 1,1 милијарди).

Топ 10 најскапите клубови во светот изгледа вака:

 1. Ливерпул (Англија) – 1,455 милијарди евра
 2. Манчестер Сити (Англија) – 1,361 милијарди евра
 3. Барселона (Шпанија) – 1,17 милијарди евра
 4. Реал (Шпанија) – 1,1 милијарди евра
 5. Челзи (Англија) – 1,008 милијарди евра
 6. Манчестер Јунајтед (Англија) – 1,007 милијарди евра
 7. Париз Сен Жермен (Франција) – 979 милиони евра
 8. Атлетико Мадрид (Шпанија) – 836 милиони евра
 9. Тотенхем Хотспур (Англија) – 787 милиони евра
 10. Јувентус (Италија) – 783 милиони евра
ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
 • gplus

TATKOVINA.INFO