Украинска поларна станица на Антарктик забележа феномен за кој научниците имаат објаснување. Украинското Министерство за образование и наука на Facebook објави несекојдневни фотографии:

црвени и розови траги над глечери и замрзнати рамници. Всушност, станува збор за морска трева со слој од црвен каротен, познат како Chlamydomonas Nivalis.

Алгите успеваат во ледена вода и зимата во мирување на снегот и ледот. Кога доаѓа лето и снегот се топи алгите цутат и се размножуваат, ширејќи црвени спори како цвеќиња. Овој феномен е познат како „крвав снег“.

Според украинските истражувачи овие цветови можат да започнат повратен круг на загревање и топење.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO