Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес конференција апелираше сите граѓани да се однесуваат одговорно, без разлика дали доаѓаат во Македонија или се во државата.

Ова беше одговорот на прашањето во врска со тоа како заразената пациентка поминала граница и не кажала дека била заразена.

Министерот исто така апелираше дека маска за заштита се препорачува да носат лица кои се сомневаат дека се заразени бидејќи вирусот се пренесува и преку зборување, дишење, доколку се дојде премногу блиску со заразен. Маска како заштита не се препорачува бидејќи преку неа можноста да се зарази со вирусот е поголема.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO