Конфликтот Русија – Украина, прашањето за дијалогот меѓу Косово и Србија, но и соработката меѓу двете земји беа теми на дискусија за време на средбата шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и албанскиот премиер Еди Рама, наведува телевизијата Ора њуз. Рама во Москва престојува во својство на претседавач на неговата земја со Организацијата за безбедност и соработка во Европа, ОБСЕ. На заедничката прес-конференција Лавров рече дека ОБСЕ може да стори повеќе за усогласување на малцинските интеграции, етничките малцинства, за борбата против антисемитизмот.

„Разговаравме и за Западен Балкан, особено за Косово. Го поддржуваме дијалогот, косовското прашање мора да биде решено во согласност со меѓународното право. Страните треба да изнајдат договор, а клучен фактор за да се продолжи напред е спроведувањето на одлуката за создавање заедница на српски општини (ЗСО)“, изјави Лавров.

Премиерот Еди Рама рекол дека за косовското прашање е важно Србија да ја признае неговата независност.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO