Откако официјално ја извести претседателката на парламентот, Вјоса Османи за тајниот договор на Хашим Тачи и тогашниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, косовскиот премиер Албин Курти истакна дека Тачи сериозно го прекршил Уставот, што е и причината за неговото разрешување, пренесува „Газета Експрес“.

Курти изјави дека во име на Косово, Тачи му го пренесе на КФОР апсолутното право на вето над сите идни мисии на КБС во северно Косово за неопределено време.

„Имајќи ги предвид доказите што му се достапни на Кабинетот на Премиерот, како и релевантните одредби на Уставот на Косово, постојат доволни причини да се заклучи дека претседателот Тачи додека бил премиер сериозно го прекршил Уставот и дека извршувањето на делото оправдува поведување на уставна постапка за разрешување од местото Претседател на Косово “, заклучува Курти.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO