Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Турција планира да ги протера сириските владини сили од Идлиб во северозападна Сирија до крајот на февруари.

Говорејќи пред пратениците, тој рече дека се надева оти прашањето за употреба на воздушните сили во северозападна Сирија ќе биде решено наскоро.

Претседателот исто така потврди дека Турција испратила барање до Соединетите држави за испорака на системите за воздушна одбрана „Патриот“, но Вашингтон сè уште не се согласил, јави Анадолската новинска агенција.

 

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO