Заедничкиот македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања нема да има средби до спроведувањето на изборите во РС Македонија, но контактите не се целосно прекинати, рече историчарот Драги Георгиев, раководител на македонскиот дел на комисијата, соопшти МИА.

На последната средба на 28-29 ноември 2019 година во Софија, екипите на двете држави решија да не се собираат неколку месеци во текот на изборниот период, откако во октомври беа распишани предвремени парламентарни избори во РС Македонија за април 2020 година.

ʺРаботата на комисијата не е целосно прекината. Во меѓувреме, сигурно имаме контакти. Сè уште ги хармонизираме записниците од последната средба, преведувајќи ги на македонски и бугарски јазик “, рече Георгиев.

Покрај учебниците за седмо и осмо одделение, тема на последните три средби беше и заедничкото чествување на Гоце Делчев, што ги покажа различните позиции на двете страни, кои изгледаат како непомирливи. Што се однесува до решение, Георгиев одговори дека е умерен оптимист, потенцирајќи дека не би сакал работата на комисијата да биде поврзувана со политиката на двете земји.

ʺТоа е чисто академска комисија, која има потреба од простор и време, за да работи. Во некои аспекти има мало придвижување за Гоце Делчев, во учебниците работите се движат непречено, но одзема време и да оставиме самата комисија да реши некои прашања без политички притисок “, кажа Георгиев

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO