Александар Раковиќ е српски историчар кој се занимава со проучување на новата историја на српскиот народ, со посебен нагласок на историјата на Југославија и современата историја на Црна Гора од 1918 година.

Во интервју за БАЛКАН ИНФО каде ја анализира моменталната ситуација во Македонија, тој вели:

„А да видиме.. ако ВМРО освои некој солиден резултат, ќе му требаат само 8 албански пратеници да направат Влада.

Чуда може да се случат. Јас со нив имам солидна комуникација, со некои многу важни луѓе во ВМРО, просрпски ориентирани денес.

ВМРО се смени од таа пробугарска партија која била некогаш, кога ја водел Љубчо Георгиевски, а сега од овој претходниот премиер Никола Груевски.

Таа потполно се смени во пројугословенска т.е. просрпска, дека разбраа дека единствено Србија им го признава идентитетот воопшто.“

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO