Нови млади лидери од Бугарија, Северна Македонија и Србија успешно ја завршија својата обука за проектот „Млади балкански лидери“.

Веќе цела една година млади лидери од сите сфери на општественото делување од Македонија, Бугарија и Србија седнуваат на една маса и креираат младински политики.

Во организација на бугарскиот „Институт за политика“, како и партнерските организации од Македонија, Институтот „Охрид“ и Општина Струмица, од Србија „Best Seller“ и Општина Стари Град – Белград преку млади од кои доаѓаат од партиски подмладоци и активни чинители од невладиниот сектор се обидуваат преку споделување на различни вештини и искуства да ги доближат проблемите со кои се соочуваат но и предизвиците со кои се среќаваат, а со тоа и да изнајдат решенија односно политики кои во иднина ќе може да ги искористат во нивниот делокруг на работа.

На овогодинешниот сет од модули, од Македонија учествуваа млади политичари од партиските подмладоци на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ВМРО-Народна партија, ДУИ, Обединети за Македонија и ДПА како и млади активисти кои се активни чинители во македонското општество од сите сфери на делување.

Тие ги добија своите сертификати, со кои гарантираат дека сега можат да донесат одлуки и да дејствуваат во ситуации на зголемена неизвесност.

Дарко Мајковски е еден од организаторите од Охрид Институт. Неговиот сон не е само да ги едуцира младите во Северна Македонија, туку и да остане во матичната земја.

„Сакам да нема одлив. Ова може да се случи со подобрување на образованието и можностите за работа. Имаме недостаток на персонал во јавниот сектор, како во образованието, здравството. Имаме недостиг на инженери “, рече тој, повикувајќи да не се откажеме од целите и успесите на кое било поле.

Според Борјана Танева од Стара Загора, не треба да бараме дел од приказната на кого што му припаѓа, туку да се чуваме како луѓе и балканци. Таа е сигурна дека иднината на Западен Балкан е европскиот пат.

„Научивме многу интересни работи како да се однесуваме во јавност и допревме многу интересни теми за меѓународната политика. Лидерот мора да биде обединувач, тој мора да биде личност што ги слуша сите луѓе со кои работи“, коментира таа, велејќи дека реализацијата на Балканот е возможна.

Комесарот на ЕУ, Марија Габриел, рече дека проектот е пример за тоа колку е успешна програмата Еразмус + и дека има намера да понуди иновативна програма за Западен Балкан која има простор за образование и, до крајот на мандатот, сите 6 држави во регионот да се дел од програмата Еразмус +, затоа што тоа не е случај сега.

Габриел понатаму коментира дека унапредувањето на комуникацијата на младите луѓе со нивните врсници низ целиот свет е намалување на роамингот.

„Имаме и регионална академија за компјутерска безбедност, имаме дигитални центри. Во моментов работиме на 30 милиони евра доделени на Европскиот инвестициски фонд за да помогнеме во подобрување на дигиталната инфраструктура “, рече Габриел.

Сертификатите беа врачени од страна на бугарскиот комесар за иновации, истражувања, култура, образование и млади, Марија Габриел, Амбасадор на Република Србија НЕ. Доц. Д-р Жељко Јовиќ, Амбасадорот на Северна Македонија во Бугарија Н.Е. Марјан Ѓорчев, заменик министерот за образование и наука Карина Ангелиева, извршниот директор на Центарот за развој на човечки ресурси Петју Канев и заменик претседателот на БАН- член и координатор Васил Николов.

Прочитајте повеќе за оваа обука и местата кои младите лидери ги посетија овде.

Времеплов на целиот модул:

 

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO