Против хрватската пејачка Јосипа Лисац се подигнати кривични обвинија, заради начинот по кој таа ја исполни националната химна при стапувањето на должност на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ.

Жалбата е поднесена од адвокатот Бошко Жупановиќ, кој рече дека „химната на Република Хрватска е исполнета на навредлив и понижувачки начин“, и така Јосип Лисац извршил кривично дело за нарушување на угледот на Република Хрватска „употребувајќи срамни артикулации и тоналитети“ .

ʺНе го сакам вниманието на медиумите. Јас го направив тоа како адвокат и граѓанин. Мислам дека тоа е едноставно подигрување и не се вклопува во никаков настан, а камоли при стапувањето на должност на новоизбраниот хрватски претседател“, изјави Жупановиќ за Индекс.хр.

Тој додаде дека ја напишал жалбата затоа што смета дека тоа е негова граѓанска должност.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO