Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека денеска во Минхен ќе биде потпишан Рамковен договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. По синоќешниот состанок со специјалниот претставник на САД за дијалогот Белград- Приштина, Ричард Гренел, Вучиќ изјави дека договорот ќе биде потпишан изутрина од директорот на Канцеларијата за Косово, Марко Ѓуриќ. Тој истакна дека договорот е од големо значење бидејќи ќе овозможи слободен проток на луѓе и стоки.

Кога ќе се воспостават железничката и авионската линија, како и автопатот, ќе се воспостави и слободното движење на луѓе и стока и затоа е важно укинувањето на таксите за производи од централна Србија, изјави Вучиќ.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO