Повеќе од 3 милиони Руси имаат забрана за патување во странство од крајот на минатата година поради неплатен финансиски долг, објави Интерфакс, повикувајќи се на податоци од Федералната служба на судски извршители.

Во текот на минатата година, скоро 8 милиони Руси беа ставени на списокот за привремени забрани за патувања, при што околу две третини од нив го платиле својот долг до крајот на 2019 година.

Нивниот комбиниран долг е еквивалент на 24 милиони долари. Привремените ограничувања на патувањето се применуваат кога долгот кон финансиска или судска институција е еднаква на 30.000 рубљи (475 долари) или повеќе.

 

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO