Во рамките на операцијата Рубикон, ЦИА и БНД (Германска разузнавачка служба) веќе 50 години ја следат тајната воена и дипломатска кореспонденција на повеќе од 100 земји со помош на швајцарска компанија за пораки. Ова е јасно од заедничката истрага за германската телевизија ZDF, американскиот Вашингтон пост и швајцарската телевизија SRF.

Швајцарската компанија Crypto AG е во рацете на специјалните служби

Ова е швајцарската компанија Crypto AG, која во 40-тите години на минатиот век снабдуваше светски уреди за криптирање за заштита на пренесени тајни податоци и пораки. Од 1958 година ЦИА, а потоа и БНД, започнаа да ја контролираат компанијата преку основаната компанија Минерва во Лихтенштајн, и последователно ја откупија во целост.

Crypto AG инсталира два вида опрема на своите уреди – безбедна и ранлива. Безбедната верзија беше за швајцарските клиенти и неколку земји.

Повеќето од другите земји купиле уреди за криптирање што им дозволиле на специјалните служби на САД и Германија да ги шпионираат. Уредите на швајцарската компанија се дизајнирани така што ЦИА и БНД би можеле да прислушуваат врз нив со помош на специјално создадени „дупки“ во системот за безбедност на криптирање, тврди истрагата.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO