Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ по ТВ Хепи оцени, дека најголема отстапка кој Србија може да ја направи кон Косово е компромисот. Дачиќ додаде, дека Србија работи на тоа уште една држава да го повлече признавањето на Косово.

Според него, Приштина бара „танте за кукурику“ затоа што бара запирање на повлекување на признавањата, за да може за возврат да ги повлече таксите на српските стоки. Тој вели дека потребно е време од потпишувањето до спроведување на договорот за воздушната линија Белград-Приштина, истакнувајќи дека договорот е позитивен и дека Белград го поддржува, бидејќи смета дека тоа може да има позитивен ефект.

За премиерот на Косово, Албин Курти Дачиќ, кажа дека сака „голема Албанија“ и дека е „привремен премиер на Косово“.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO