ʺСитуацијата во регионот е несомнено нестабилна, кое најмалку одговара на интересите на Србија“, кажа премиерот Ана Брнабиќ.

Таа истакна дека претседателот Александар Вучиќ реагирал брзо и дека ќе разговара со србите од Црна Гора и Република Српска во сабота за тоа како може да им помогне, соопшти весникот ʺДневник“.

Според зборовите на Брнабиќ, Србија ќе се стреми да продолжи да повикува на мир и стабилност.

ʺВучиќ ќе разговара со нив во сабота како најдобро да им помогнеме и да ги поддржиме, но и како можеме да се обидеме да ја смириме ситуацијата во регионот. Тоа е најудобното за нас“, рече Брнабиќ одговарајќи на прашање на новинар како гледа на ситуацијата во Црна Гора и БиХ и зголемувањето на тензиите во регионот.

Таа рече дека нема да присуствува на таа средба во сабота бидејќи ќе патува на форумот за безбедност во Минхен.

ʺЌе се обидеме повторно да повикаме на мир и стабилност, но без да се загрозат правата на србите каде било во регионот, за кои, треба да признаете, во последно време се загрозени. Тоа што се случува не треба да се случува“, кажа Брнабиќ.

Таа рече дека овие прашања треба да се решаваат внимателно по дипломатски пат.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO