Кралицата Елизабета Втора е најдолгиот монарх на сите времиња, па дури и во текот на десеттата деценија од нејзиниот живот таа ретко промашува важни кралски настани.  Нејзините години се сметаат како долга старост, но очигледно е дека кралицата нема намера да престане. Многу луѓе се прашуваат како таа успева да се справи, па дури и некои теории на заговор се поврзани.

Но, еве што навистина ја поттикнува нејзината долговечност и енергија:

Гените

Нејзината мајка има 101 година. Многумина веруваат дека кралицата има потенцијал да ја надмине нејзината мајка и да живее повеќе од 101 година.

Начин на живот

Кралицата веќе има предност никогаш да не пуши или пие алкохол.

Труд

Дури и како принцезата Елизабета Втора, таа е постојан дел од кралските активности. Таа никогаш не останала дома, но постојано работи и присуствува на големи настани.

Јадење здраво

Познато е дека членовите на кралското семејство не јадат одредена храна, особено оние што не се готват. Особено кралицата има готвач кој готви лесни, но многу хранливи оброци во кои немаат компири, ориз и тестенини.

Континуирано движење

Таа секојдневно шета и се движи колку што може и не ја прескокнува оваа рутина секој ден.

Пиење чај

Англичаните имаат долга традиција да пијат чај, а кралицата, покрај традиционалниот англиски чај, пијалоци и чаша зелен чај наутро. Таа никогаш не пие кафе.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO