Белгискиот весник De Stanaard објави статија за кинески коронавирус со слика во која sвездите на кинеското знаме се заменуват од графики на вирусот што ја симболизираат биолошката опасност.

Ова предизвика незадоволство кај кинеската страна. Авторот на сликата Стивен Дегриз беше замолен да ги отстрани од публикацијата, како и да му се извини на кинескиот народ, бидејќи сатирата со знамето ги повредува чувствата на кинескиот народ и ги надсмева напорите на кинеската влада да стави контрола на епидемијата на коронавирус“, пишува Медиа Воч.

Главниот уредник Карел Верховен, сепак, нема намера да и се извини на кинеската амбасада во Белгија, што се пожали вечерта на 23 јануари.

„Во Белгија имаме долга традиција на слобода на изразување и ова се однесува и за сликите што можат да бидат критички, провокативни, па дури и штетни, но особено оваа слика не е нешто од трите. Таа никому не е навреда и немавме намера да им наштетиме на Кина или на Кинезите. Наменета е за Белгијците, за целната публика на весникот и тие добро ја разбираат неговата цел“, рече тој.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO