НОВA вчера го пренесе истражувањето на словенечкиот портал “Нецензурирано” во кое се тврди дека луѓе блиски на премиерот Виктор Орбан од 2017 година до сега префлиле 2,5  милиони евра во медиумите блиски до ВМРО ДПМНЕ а со цел да се опструира Преспанскиот договор а индиректно преку тоа и интеграцијата на Македонија во НАТО. Автор на ова истражување е новинарот Примож Чирман. Редакцијата на НОВА стапи во контакт со словенечкиот колега и од него побаравме одговори на неколку прашања.

НОВА: Кои се сознанија за таканаречената „Операција Македонија“?

Примож Чирман: Доказите сугерираат дека унгарските пари континуирано се префрлаат на разни медиумски организации во Македонија од 2017 година наваму. Парите беа префрлени преку Словенија, поголем дел од нив заврши во Македонија. Извор на парите се компаниите и луѓето кои се многу блиски до Виктор Орбан. Компанијата В4НА која се пренесува во Македонија преку Словенија е основана од унгарскиот амбасадор во Велика Британија и најблискиот советник на Орбан, Арпад Хабони. Тоа значи дека кругот на унгарскиот премиер ги финансира медиумите кои ја поддржуваат политичката партија која сака да го поништи договорот од Преспа, а со тоа и влезот на Македонија во Нато.

НОВА: На која основа се прави трансфер на паритеод Словенија во Македонија?

Прочитајте го целосното интервју на НОВА овде.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO