Националистичка и автократска Србија е закана за цела Југоисточна Европа и клучен фактор за нејзината дестабилизација. Анти-црногорската реторика и поттикнувањето ко конфликт, што доаѓа како од страна на власта, така и од националистичката опозиција, ги надминуваат нивоата дури од времето на Слободан Милошевиќ.

Во Србија денес, степенот на национализмот се зголемува преку внатрешна хомогенизација и ширењето на омраза од внатре кон надвор. Сведоштво за ова се најновите пројави на фашизам и насилство во Војводина, затоа што најчесто таму може да се најде некој поразличен, кој треба да биде понижен, етикетиран и дехуманизиран.

Негирањето на злосторства, вклучително и на најтешкото злосторство геноцид, стана секојдневна појава, а прославувањто на сторените злосторства и хероизацијата на злосторниците е вообичаена појава. Во таква атмосфера, никој не треба да биде изненаден од изливот на омраза, насилство и фашизам.

По неуспехот на приказните за реформи и неискрените заклетви во Европа, владејачката Српска напредна партија ќе се врати на она што го умее најдобро- да шири омраза и национален шовинизам. Оваа партија живее од создавањето на непријатели. Денес тие се Црногорци, а пред тоа беа Хрвати, Бошњаци, а уште пред нив Македонци. Утре може да бидат Косоварите и со тоа кругот ќе се затвори.

Авторитарна и националистичка Србија не може да се помири со независноста на Црна Гора, таа само со зборови ја признава Босна и Херцеговина, а всушност прави сè што може за да ја ослаби.

Власта го претвори српското општество во нација, разјадена од омраза и агресија. На земјата и недостасува каква и да било адекватна алтернатива. Србија практично се врати на еднопартискиот модел на владеење и ја има интелектуално најслабата опозиција. Нема никаква идеолошка разлика помеѓу власта и националистичката опозиција, нема разлика во курсот за надворешната политика, единствено за што се натпреваруваат е омразата кон соседите. И нивниот единствен спор е кој ќе биде на власт и кој ќе ги држи парите.

––––––––––

Милевој Бешлин, историчар. Неговата анализа е објавена во весникот ʺДенесʺи порталот ʺАвтономијаʺ

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO