Веднаш по гласањето на протоколот за членство во НАТО во македонскиот парламент, денеска во 16 часот, пред највисокиот законодавен дом на јарболот ќе биде подигнато синото знаме на НАТО, на кое е белиот амблем кој претставува компас со четири бели линии.

Знамето на НАТО е одобрено на 14 октомври 1953 година. Најмоќната организација во светот на крајот на минатата година во Лондон ја прослави својата 70-годишнина. Тогаш на јарболот за првпат се вееше и македонското знаме.

Веќе на сите им е јасно дека силата на оваа организација е во 5-от член од Северноатланскиот договор, каде пишува:

„Страните се согласија дека оружениот напад против една или повеќе од нив во Европа или во Северна Америка ќе се смета за напад против сите и се договорија дека доколку се случи таков оружен напад…. секоја од нив – користејќи го правото на поединечна или колективна самоодбрана, како што е дадено во член 51 од Повелбата на Обединетите Нации, преземајќи поединечно и во соработка со другите страни, – акција што ќе одговра на потребите, вклучувајќи и употреба на оружени сили, заради возобновување и одржување на безбедноста во Северноатлантската област, да возвратат сите сложно“.

Поради предвремените парламентарни избори, Македонија денеска предвреме ќе го ратификува договорот за членство во НАТО. Македонското Собрание е подготвено за свечената седница, на која пратениците ќе го ратификуваат протоколот за членство во Северноатланската алијанса.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO