Лече ја прекина серијата од пет последователни победи на Наполи на сите турнири, откако победи на гостувањето на ʺСан Паолоʺ во 23-то коло со 3-2. Домаќините одиграа разочарувачко прво полувреме и се повлекоа со резултат 0-1. Прецизен за Лече беше поранешниот напаѓач на Милан Џанлука Лападула.На почетокот на вториот дел, Аркадиуш Милик израмни, но гостите постигнаа уште два гола- повторно Лападула во 61. и Марко Манкозу во 82. минута. Силите на Наполи стигнаа само до втор гол, дело на Хозе Кајехон.

Наполи загуби по шести пат на домашен терен оваа сезона, откако го победи шампионот Јувентус со 2: 1 во претходниот натпревар на домашен терен, Тие можат да ги насочат своите напори кон Купот на Италија, каде ќе бидат домаќини на Интер во првиот полуфинален натпревар следната среда. Успехот е петти за Лече оваа сезона, со кој тие собра 22 поени и се на 17-то место.

Други резултати:

Бреша 1: 1 Удинезе;

Џенова 1: 0 Каљари.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO