Лече ја прекина серијата од пет последователни победи на Наполи на сите турнири, откако победи на гостувањето на ʺСан Паолоʺ во 23-то коло со 3-2. Домаќините одиграа разочарувачко прво полувреме и се повлекоа со резултат 0-1. Прецизен за Лече беше поранешниот напаѓач на Милан Џанлука Лападула.На почетокот на вториот дел, Аркадиуш Милик израмни, но гостите постигнаа уште два гола- повторно Лападула во 61. и Марко Манкозу во 82. минута. Силите на Наполи стигнаа само до втор гол, дело на Хозе Кајехон.

Наполи загуби по шести пат на домашен терен оваа сезона, откако го победи шампионот Јувентус со 2: 1 во претходниот натпревар на домашен терен, Тие можат да ги насочат своите напори кон Купот на Италија, каде ќе бидат домаќини на Интер во првиот полуфинален натпревар следната среда. Успехот е петти за Лече оваа сезона, со кој тие собра 22 поени и се на 17-то место.