На „Килибарната соба“ во палатата на Кетрин Велики привремено e дозволено снимање на слики и  видеа.

Забраната е укината поради барање на посетителите и поради намалувањето на протокот на туристите, соопшти прес-службата на музејот-резерва „Царско Село“.

„Постојат два услови за снимање во Килибарната соба – фотографиите треба да бидат со аматерска камера и да нема блиц. Музејот на тој начин одговори на бројни барања од посетители“, изјави за РИА Новости прес-службата на музејот.

Според претставникот на музејот Дариус Синитина, фотографирањето го зголемува времето поминато од посетителите во Килибарната соба, која е музејски бренд.

„Не беше случајно што ја отстранивме забраната за снимање во Килибарната соба во текот на ниската сезона. Но, во жештината на сезоната, кога посетеноста значително се зголемува, тоа може да доведе до тешкотии. Затоа, најверојатно, во текот на летото ќе бидеме принудени да се вратиме на старите правила и да го забраниме снимањето во Килибарната просторија, додаде Синисина.

Епидемијата во Кина не влијаеше врз целокупната посетеност во јануари.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO