Астронаути спровеле експеримент кој имал за цел да ја проучи можноста за готвење при патувања на долги релации, и успеале.

Во специјална рерна со нулта гравитација на Меѓународната вселенска станица минатот месец се печеле чколадни бисквити, пренесе Би-Би-Си.

Бисквитите со чоколада станаа прва храна некогаш испечена во веселната!

Бисквитите затворени во поединечни вреќички се вратија на земјата на 7. jануари, а резултатите од експериментот што го спровеле астронаутите Лука Пармитано и Кристина Кок, беа објавени оваа седмица.

 

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO