За продлабочување на односите со сојузната држава Северен Рејн-Вестфалија во областа на трговијата и инвестициите разговараа заменик министерот за економија Лачезар Борисов и д-р Стефан Холтоф-Пфjортнер, министер за федерални, европски и меѓународни работи на Германската федерална провинција. На средбата било откриено дека Северен Рејн-Вестфалија е најголемиот бугарски надворешно-трговски партнер меѓу 16 германски сојузни провинции и исто така е водечки инвеститор во Бугарија од германска страна. Само во минатата година, направени се 4 инвестиции во автомобилската индустрија на компании од Федералната провинција, истакна Борисов.

„За периодот јануари – октомври 2019 година, трговијата со Германија изнесуваше 7.075 милијарди евра, што е раст од скоро 3% во однос на истиот период лани, а над 17% од вкупната трговија на Бугарија со Германија е формирана токму од Федералната држава“, додаде тој.

Заменик министерот Борисов рече дека инвестициите, соработката со партнерите од Северeн Рeјн-Вестфалија, имплементацијаjd на заеднички проекти и вклучувањеjf на бугарските компании во мрежата на добавувачи и подизведувачи ќе продолжат да се охрабруваат.

Д-р Стефан Холтоф-Пфjортнер рече дека германската страна е заинтересирана за продолжување на добри односи и интензивирање на соработката во различни области од заеднички интерес.

Двајцата разговараа за понатамошните прашања во врска со развојот на регионот на Западен Балкан и Европската зелена зделка, како нова стратегија за раст.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO