Николај Ѓауров, еден од најголемите светски оперски изведувачи на сите времиња, ги пее „Хайдушки песни“ од големиот поет Пејо Јаворов, посветени  на Гоце Делчев – титан на бугарските национално-ослободителни борби во Македонија и Одринско.

 

Текст на песната:

Ден денувам – кътища потайни

нощ нощувам – пътища незнайни;

няма тато, нито мама –

тато да ругае,

мама да ридае…

Леле моя

ти Пирин планино!

Море черно

цариградско вино.

С враг врагувам – мяра според мяра,

с благ благувам – вяра зарад вяра;

нямам братец, ни сестрица –

братец да ме хвали,

а сестра да жали…

Леле моя

сабя халосия!

Море люта

одринска ракия.

Бог богува – нека си богува,

цар царува – века ли царува?

Нямам либе, първа обич –

мене да очаква

и да ме оплаква…

Леле моя

пушка огнебойка!

Море тънка

солунска девойка.

 

 

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO