Воената драма „1917“ доминираше на наградите кои ги доделува Британската академија за филмска и телевизиска уметност (БАФТА), освојувајќи вкупно 7 признанија.

Филмот, кој раскажува приказна за двајца војници на специјална мисија во текот на Првата светска војна, ги освои речиси сите главни награди: најдобар филм, најдобар британски филм, најдобар режисер и најдобра кинематографија, а триумфираше и во категориите за најдобар продукциски дизајн, специјални ефекти и најдобар звук.

„Не можам да бидат посреќен. Има некое задоволство кога ќе видиш дека приказна која ми е толку лична за мене и моето семејство се развива и привлекува толку голема публика. Никој од нас не знаеше дали публиката ќе го прифати, не бевме воопшто сигурни“, изјавил режисерот Сем Мендез за Би Би Си.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO