Опис: „Декларация на ЦК на ВМРО от 10 юли 1924 г.“, публикувано во „Сè за Македонија: Документи: 1919-1924“, Скопје, 2005 година

„България е безспорно една свободолюбива страна. Тя е давала и дава прибежище в границите си на всички прокудени – ерменци, евреи, руси, турци, гърци и пр., – а най-много на прогонените българи от Македония, Тракия, Добруджа и западните покрайнини. И ако дълг на всички партии в България е да проявяват най-голема хуманост и съчувствие към страдущите, още по-повелителен е този дълг спремо македонското освободително движение, в което най-големо участие взимат македонските българи, поради простата причина, че те са най-притеснените и най-многобройните в поделената и поробена страна.“

Извор: Скенирано од оригинален примерок

Автор: Тодор Александров (1881-1924) е легендарен бугарски револуционер, долгогодишен лидер и една од иконите на македонското револуционерно движење.

За да ја прочитате книгата кликнете тука.

Извор: Библиотека Струмски

W3Schools

ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO