Состојбата на американскиот претприемач Илон Муск се зголеми за повеќе од 2 милијарди американски долари за само еден ден, заради рекордната капитализација на неговата компанија ʺТеслаʺ, според податоците на агенцијата Блумберг.

Претходно оваа недела, капитализацијата на ʺТеслаʺ за прв пат во својата историја натврли 100 милијарди долари.

Состојбата на Муск во понеделникот беше 30,9 милијарди долари, а во четвртокот веќе беше 33,3 милијарди долари.

Само во саботата, милијардерот се разделил со 300 милиони долари, што, сепак, не влијаеше на неговото богатство.

Муск има 22% удел во ʺТеслаʺ.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO