Доналд Трамп верува дека ќе постигне нов трговски договор со Европската унија пред претседателските избори во ноември. Тоа тој им рече на новинарите на Светскиот економски форум во Давос, објави Европската унија.

„Почнуваме преговори“, рече тој, повторувајќи ја неговата позната мантра дека САД биле третирани „ужасно неправедни“ во минатите договори.

„САД изгубија 150 милијарди или повеќе заради Европската унија“, рече тој. „Тие имаат трговски бариери над кои не можат да се тргуваат. Тие  ги имаат насекаде во светот. Тие прават невозможни работи. Искрено е потешко да се работи со нив отколку со Кина. Сè што треба да направите е да прашате Борис (Джонсон)“.

Трамп рече дека во Давос се сретнал со претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лаејн и е уверен за брз напредок во договорот.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO