Доналд Трамп верува дека ќе постигне нов трговски договор со Европската унија пред претседателските избори во ноември. Тоа тој им рече на новинарите на Светскиот економски форум во Давос, објави Европската унија.

„Почнуваме преговори“, рече тој, повторувајќи ја неговата позната мантра дека САД биле третирани „ужасно неправедни“ во минатите договори.

„САД изгубија 150 милијарди или повеќе заради Европската унија“, рече тој. „Тие имаат трговски бариери над кои не можат да се тргуваат. Тие  ги имаат насекаде во светот. Тие прават невозможни работи. Искрено е потешко да се работи со нив отколку со Кина. Сè што треба да направите е да прашате Борис (Джонсон)“.

Трамп рече дека во Давос се сретнал со претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лаејн и е уверен за брз напредок во договорот.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO