Светскиот економски форум во Давос Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на годинашниот собир се климатските промени, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската апокалипса“.

На состанокот ќе учествуваат некои од најголемите светски компании, а организаторите на Форумот од нив ќе побараат да се обврзат на постигнување нулта емисија на јаглерод до 2050 година или порано.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO