Статистичкиот индекс Нумбео објавува рангирањето на најскапите градови во светот.

Според него, Софија е на 297-та позиција меѓу 440 земји во светот по најскапите трошоци за живот. Варна е на 333, Пловдив – на 339, Бургас – на 358-та.

Како што е наведено на веб-страницата, „индексот на трошоците на живот“ се пресметува врз основа на цените во продавниците и рестораните, на превозот, на сметките за комунални услуги и куповната моќ на локалното население.

Споредено со бугарскиот главен град, неколку други балкански градови се малку под него во рангот. На пример, Букурешт (Романија) е на 304, Белград (Србија) на 308, Тирана (Албанија) на 314, а потоа следува Сараево (БиХ) на 315.

Цирих е лидер во индексот на трошоците на живот оваа година.

Сите места во првите пет се распределени меѓу швајцарските градови. Цирих го следат Базел, Лозана, Жeненева и Берн.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO