Илјадници верници на Српската православна црква и граѓани протестираа против Законот за верската слобода.

Црногорскиот митрополит Амфилохие кој ја предводеше поворката во Тиват повика на повлекување на законот: „Нека падне овој закон за безаконие или нека падне владата која го донесе“.

Мирни протести имаше и во Подгорица, Никшиќ и други градови.

Со новиот закон се бара од верските заедници да покажат дека имаат потврда за нивниот имот од пред 1918 година. Во спротивно имотот ќе им биде одземен од државата.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO