Албанија и Косово сакаат да формираат заеднички фудбалски куп под името „Мајка Тереза“, соопшти Албанската фудбалска федерација, наведувајќи дека во врска со ова веќе било испратено писмо до УЕФА и ФИФА.

Победникот на овој куп би играл во Европската лига. Ваквиот проект се очекува да предизвика негодување во Србија која не ја признава независноста на Косово и ги обвинува Тирана и Приштина за спроведување на план за создавање „Голема Албанија“.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO