Еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеји денеска престојува во прва посета на Албанија откако стапи на должноста. По средбата со премиерот Еди Рама, тој на заедничката прес конференција, рече дека се надева дека одлука за преговорите со Скопје и Тирана ќе биде донесена пред самитот во Загреб кој треба да се одржи во мај.

Вархеји додаде дека ценејќи ја работата на Албанија побарал помош за земјата од 28 милиони евра. Вчера во Скопје, пак, еврокомесарот најави дека побарал од Европскиот парламент како награда за постигнатото на Северна Македонија да и се обезбедат фондови во износ од 50 милиони евра.

Ова е прва официјална посета на Вархеји на регионот откако тој беше именувам за еврокомесар за проширување.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO