Хрватска на денешната пленарна седница на Европскиот парламент во Стразбур ќе ги претстави приоритетите на нејзиното претседателство со Европската унија.

За време на минaтонеделната свеченост во загреб по повод преземањето на претседавањето, хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави дека главни приоритетит ќе биде процесуирањето на Брегзитот, односно излегувањето на Британија од Унијата, најавено за 31 овој месец и проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан. Шафот на европската дипломатија Џозеп Борел на пленарната седница ќе ги информира европратениците и за ситуацијата во Иран и европската позиција врз овој проблем.

ДОНИРАЈ

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO