Источниот врховен командант на Либија, Калифа Хафтар ја напушти Москва без да потпише примирје за да стави крај на деветмесечните борби во земјата, потврди во вторникот руското Министерство за надворешни работи.

Хафтар побара во понеделникот вечер да го разгледа договорот, кој веќе беше потпишан од шефот на Владата признаена од ООН, Фајез ал Сарај, до вторник наутро. Но, тој ја напушти руската престолнина без да даде потпис, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Главниот командант рече дека предложениот документ игнорирал многу од барањата на либиската национална армија (ЛНА).

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO