Лидерот на ДПА, Мендух Тачи во гостување на телевизијата 21 рече дека чувствува оти СДСМ сака да направи влада без ДУИ. Според него, СДСМ се многу подобар партнер за ДПА во однос на албанските барања, отколку што е тоа ВМРО-ДПМНЕ, и би претпочитале коалиција со нив после изборите.

Тачи рече дека најверојатно неговата партија ќе оди сама на предвремените парламентарни избори во април 2020 година.

ДОНИРАЈ

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO