Американскиот претседател Доналд Трамп ја бранеше неговата одлука за убиство на иранскиот генерал Касем Солејмани кој според него, бил закана за САД.

„Медиумите кои шират лажни вести и демократските партнери работат напорно за да утврдат дали идниот напад на терористот Солејмани бил непосреден или не, и дали мојот тим имал договор“, напиша Трамп на Твитер.

Администрацијата на Трамп тврди дека убиството на Солејмани било неизбежно поради ризикот од напади врз американски дипломати и претставници на власта во Ирак и во регионот. Шефот на иранската Револуционерна гарда, Солејмани беше убиен при напад со американско беспилотно летало во близина на Багдад.

ДОНИРАЈ

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO