Американскиот претседател Доналд Трамп ја бранеше неговата одлука за убиство на иранскиот генерал Касем Солејмани кој според него, бил закана за САД.

„Медиумите кои шират лажни вести и демократските партнери работат напорно за да утврдат дали идниот напад на терористот Солејмани бил непосреден или не, и дали мојот тим имал договор“, напиша Трамп на Твитер.

Администрацијата на Трамп тврди дека убиството на Солејмани било неизбежно поради ризикот од напади врз американски дипломати и претставници на власта во Ирак и во регионот. Шефот на иранската Револуционерна гарда, Солејмани беше убиен при напад со американско беспилотно летало во близина на Багдад.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO